STRONA GŁÓWNA KONTAKT Katalog wydawnictw STSK

Wybór publikacji o regionie

 NADBUŻAŃSKIM SZLAKIEM
OD KORCZEWA DO TREBLINKI

 * AUTORZY * WSTĘP * SOKOŁÓW PODLASKI * KORCZEWWIRÓW * MOŁOŻEW *
* JABŁONNA LACKA * TREBLINKA
 

SKRZESZEW

 

Wieś oddalona od Sokołowa 18 kilometrów, leży przy szosie Sokołów - Drohiczyn i Wirów - Mołożew - Gródek - Jabłonna Lacka. Miejscowość liczy kilka wiekowa parafia została tu założona już w roku 1466. Skrzeszew i okoliczne ziemie były własnością biskupią. Dobra te przekazał kościołowi Wielki Książę Witold w pierwszej połowie XV wieku. Istniejący do dziś murowany kościół wybudowali Godlewscy w latach 1705 - 1733, a bogate wnętrze tej świątyni odnowione i wyposażone zostało przez dziedzica Obnińskiego, w kilkanaście lat po wybudowaniu tego zabytkowego kościoła (1741). W latach 1837 - 1840 według projektu Gołońskiego, ucznia Kubickiego, dobudowano do istniejącej bryły kościoła cztero-kulumnowy joński portyk, przypominający starożytne świątynie greckie, co nadaje budowli charakter stylu klasycystycznego.

W świątyni zachował się barokowy ołtarz w stylu regencji, ufundowany w roku 1741 przez Józefa Franciszka Obnińskiego-podskarbiego nadwornego litewskiego. Rzeźbione figury archaniołów św. Michała i Gabriela oraz bogate zwieńczenia z postaciami alegorycznymi i aniołami podtrzymującymi glob ziemski, z herbem "Lis" - fundatora, tworzą piękną całość w ogólnym wystroju świątyni. Zachowały się również portrety właścicieli wsi - małżonków Obnińskich, malowane około 1820 roku. Jest również późnogotycka figura Chrystusa Zmartwychwstałego z XVI wieku, siedemnasto- wieczna postać Chrystusa Frasobliwego oraz dwie postacie kobiece z XVIII w. Figury umieszczono w koszowo zamkniętych wnękach pod dobudowanym w roku 1837 portykiem, tworzą wraz ze wspomnianym już krucyfiksem udaną pod względem kompozycji grupę rzeźbiarską: gesty i dynamika figur harmonizuje przy tym z nastrojem sceny Opłakiwania.

W skarbach zabytków w tej świątyni znajduje się relikwiarz rokokowy z XVII wieku oraz pochodzący z gdańskich warsztatów złotniczych ornat z pasów kontuszowych z drugiej połowy XVIII w. Zachowały się wyroby lokalnego kowalstwa, są to zamki u drzwi wejściowych. Dzwon z roku 1795 odlany został przez Michała Wittwercka - ludwisarza gdańskiego.

Nie istniejący dzisiaj dwór w Skrzeszewie był oddalony od wsi około l km. Ostatnim właścicielem tego majątku był Tadeusz Chruścikowski. Sam dwór, to duży murowany i podpiwniczony budynek, częściowo piętrowy, w kształcie litery "L", pokryty czerwoną dachówką, wybudowany w XIX wieku. Posiadał 14 pokoi. Podczas wojny w latach 1939 - 1944 pałac został zniszczony przez Rosjan (1939), a po wojnie przez lokatorów, którzy nie przeprowadzali żadnych remontów. Na przykościelnym cmentarzu znajdują się ciekawe pomniki z XIX wieku.


Skrzeszew . Kościół parafialny

Skrzeszew  Figurka na cmentarzu przykościelnym.

Knychówek. 
Kościół parafialny. 

 

 NADBUŻAŃSKIM SZLAKIEM

 * AUTORZY * WSTĘP * SOKOŁÓW PODLASKI * KORCZEW * SKRZESZEW * WIRÓW * MOŁOŻEW *
* JABŁONNA LACKA * TREBLINKA